Työryhmät kokoavat eri teemoista kiinnostuneet jäsenet yhteen. Työryhmän puheenjohtaja valitaan jäsenistä ja työryhmää avustaa FWF:n toimiston ohella koordinaattori.

Alueelliset ja temaattiset työryhmät ja yhteystiedot:

Smart Water
Puheenjohtaja: Timo Koski, TineCoin (timo.koski@kolumbus.fi)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi)

Itäryhmä
Puheenjohtaja: Matti Iikkanen (matti.iikkanen@poyry.com)
Koordinaattori: Sveta Silvennoinen (sveta.silvennoinen-hiisku@fwf.fi)

Kehittyvät markkinat
Puheenjohtaja: Paul Silfverberg, Planpoint (paivi.kovalainen@unicef.fi)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi)

Kiina
Puheenjohtaja: Yu Wang, Aalto-yliopisto (yu.wang@aalto.fi)
Koordinaattori: Sveta Silvennoinen (sveta.silvennoinen-hiisku@fwf.fi)

Teollisuusvesi
Puheenjohtaja: Ville Hakala, Sofi Filtration (ville@sofifiltration.com)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi)

Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä
Puheenjohtaja: Timo Koski, TineCoin (timo.koski@kolumbus.fi)
Koordinaattori: Vuokko Kurki (vuokko.kurki@fwf.fi)

Kaakkois-Aasia
Puheenjohtaja: Anh Thu Tran Minh, Anhthurium (attm@anthurium.fi)
Koordinaattori: Jussi Suomalainen (jussi.suomalainen@fwf.fi)

Tutkimus ja koulutus
Puheenjohtaja: Riku Vahala, Aalto-yliopisto (riku.vahala@aalto.fi)
Koordinaattori: Petrina Köngas (petrina.kongas@fwf.fi)