Jäsenistö toimii aktiivisesti eri työryhmien kautta.  Työryhmän puheenjohtaja valitaan jäsenistä ja työryhmää avustaa FWF:n toimiston ohella koordinaattori.

Alueelliset ja temaattiset työryhmät ja yhteystiedot:

Smart Water
Puheenjohtaja: Timo Koski, TineCoin (timo.koski@kolumbus.fi)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi, p. 040 0518253)

Itäryhmä
Puheenjohtaja: Matti Iikkanen (matti.iikkanen@poyry.com)
Koordinaattori: Sveta Silvennoinen (sveta.silvennoinen@fwf.fi, p. 050 5721 798)

Kehittyvät markkinat
varapj Päivi Kovalainen, Suomen UNICEF (paivi.kovalainen@unicef.fi)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi, p. 040 0518253)

Kiina
Puheenjohtaja: Yu Wang, Aalto-yliopisto (yu.wang@aalto.fi)
Koordinaattori: Sveta Silvennoinen (sveta.silvennoinen@fwf.fi, p. 050 5721 798)

Teollisuusvesi
Puheenjohtaja: Ville Hakala, Sofi Filtration (ville@sofifiltration.com)
Koordinaattori: Tuuli Teittinen (tuuli.teittinen@fwf.fi, p. 040 0518253)

Pohjois-Afrikka ja Lähi-Itä
Puheenjohtaja: Timo Koski, TineCoin (timo.koski@kolumbus.fi)
Koordinaattori: Vuokko Kurki (vuokko.kurki@fwf.fi p. 044 3344010)

Kaakkois-Aasia
Puheenjohtaja: Anh Thu Tran Minh, Anhthurium (attm@anthurium.fi)
Koordinaattori: Jussi Suomalainen (jussi.suomalainen@fwf.fi p. 044 0423855)

Tutkimus ja koulutus
Puheenjohtaja: Riku Vahala, Aalto-yliopisto (riku.vahala@aalto.fi)
Koordinaattori: Petrina Köngas (petrina.kongas@fwf.fi, p. 040 5216983)